Ásványvizek és gyógyvizek
Magyarország gazdag ásványvíz lelőhelyekben, amelyek jótékony gyógyhatásait nemcsak belsőleg víz fogyasztással, de külsőleg is használjuk. Ugyanis nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a fürdőkben is ásványvizekben fürdünk. Minden ásványvíz különböző fajtájú talajokon folyik keresztül, emiatt ízük és ásványianyag-tartalmuk is eltérő.
A szén-dioxid tartalmú vizek például serkentik a légzést és az emésztést, a bőséges magnézium és kálium tartalom pedig erősíti az idegeket.
Ásványvíz típusok
Konyhasós víz
a konyhasó fontos tulajdonsága, hogy erős a bőrhöz való tapadása. A bőrön megtapadt só erős ingerhatást fejt ki: a szervezet védekező rendszerét immunrendszerét hosszabb időn keresztül ébren tartja. A konyhasó erős gyulladáscsökkentő is. A sós fürdőket gyakran alkalmazzák műtétek és sérülések utókezelésekor. A sós vizek hosszan tartó ingerük, valamint az ilyen vizekben alkalmazott fizioterápiás kezelések kiválóan alkalmasak az egészség megőrzésére.
Jódos víz
A jód számottevő mennyiségben elsősorban a konyhasós vizekben fordul elő. Együttes jelenlétük fokozza a víz gyulladáscsökkentő hatását., továbbá csökkenti a szervezetben a megnövekedett húgysav és vércukorszintet, serkenti a petefészek működését. A jódos vizeket elsősorban a női nemi szervek, a prosztata, a húgyhólyag és a húgycső gyulladásának csökkentésében, megszüntetésében alkalmazzák eredményesen. Hatásos lehet a pikkelysömör, a kéz és láb ízületei, valamint a gerinc gyulladásainak kezelésében is.
Földes-meszes víz
A földes-meszes vizekben a kalcium és a magnézium biológiai hatása kiemelkedő. A kalcium gyulladáscsökkentő hatással bír, ami helyileg érvényesül, mivel a kalcium hatására a baktériumölő sejtek száma növekszik. Kalcium hatására fokozódik a vizelet kiválasztás, aminek következtében elősegíti a vesehomok és a vesekő eltávozását.
Kénes víz
Fürdőzéskor a kén nemcsak a bőrön át, hanem légzés útján is bejut a szervezetbe. Kopásos ízületi betegségeknél, a kénes víz előnyös hatást vált ki, mivel ilyen esetekben az ízületek kénsavtartalma lecsökkent. A kén kitágítja a szívkoszorúereket, így javul a szív vérellátása, tehát pozitív hatással lehet a szív és érrendszeri megbetegedéseknél is. Továbbá az érfalakba beépült kén gátolja a koleszterin beépülését a szervezetbe.
A kén alkalmas bizonyos bőrbetegségek kezelésére is.
Szénsavas víz
A természetes szénsavas víznek literenként legalább 1000 mg szénsavat kell tartalmaznia. Az igazán értékes ásványvizek (gyógyvizek) az ásványi sók mellett szénsavat is tartalmaznak. A szénsav kitágítja a felszíni ereket, aminek következtében fokozódik a bőr, a bőr alatti kötőszövetek és az izmok vérellátása, ami fokozott anyagcserével is jár. A szénsavas vízben való fürdés serkenti a szívműködést azáltal, hogy a szívkoszorúerek kitágulnak, Fürdőkúra keretében a szénsavas vizeket elsősorban szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésére javasolják. Javasolják továbbá különböző szervek nem megfelelő vérellátása esetében is, pl. a cukorbetegség egyes eseteinél, bizonyos mozgásszervi betegségeknél, időskori mészhiánynál.
Radonos víz
A radonos víz hatására az erek kitágulnak, emiatt erős fájdalomcsillapító hatással bír. Bőrön át és légzés útján is bejuthat a szervezetbe. Ezek a vizek azonban nagyon ritkák.